channel News

"Hit eksporti" duke vrarë zogjtë

Deutschland hat seit Anfang dieses Jahres sehr erfolgreich das Kükentöten exportiert. Die aktuelle Statistik der Marktinfo Eier und Geflügel (MEG) belegt, dass seit dem Inkrafttreten des Verbots in Deutschland vermehrt Küken aus dem Ausland importiert werden...

Lexo më shumë

Deklaratë nga Franz Wiltmann GmbH & Co. KG dhe Zur Mühlen Group mbi raportet në DER SPIEGEL dhe në ARD

ARD dhe revista DER SPIEGEL kanë pretenduar paraprakisht raporte mbi një reportazh televiziv që do të transmetohet më 23 qershor 2022 në programin Panorama se në disa produkte sallamesh shpendësh nga Franz Wiltmann GmbH & Co. KG dhe Zur Mühlen Group janë ndarë mekanikisht mishi është përdorur pa etiketë përkatëse...

Lexo më shumë

Në Kaufland, nivelet 3 dhe 4 të blegtorisë po funksionojnë

Në rrugën drejt më shumë mirëqenies së kafshëve në blegtori, Kaufland ka arritur një objektiv tjetër: Tashmë çdo i pesti artikull mishi në Kaufland dhe kështu më shumë se 20 për qind e të gjithë gamës së mishit të freskët të etiketës private vjen nga nivelet e blegtorisë miqësore për mirëqenien e kafshëve. 3...

Lexo më shumë

Kasapi Franz Winterhalter Kampion IFFA 2022

Kampion IFFA 2022 vjen sërish nga Pylli i Zi. Obere Metzgerei Franz Winterhalter GmbH nga Elzach prezantoi specialitete nga gamën e vet në një fushë prej rreth 2022 produkteve nga e gjithë bota në ekspozitën ndërkombëtare të kasapit IFFA 2.000 dhe u shpërblye me një dush medaljesh...

Lexo më shumë

Westfleisch: Programi i masave jep frytet e para

Programi i masave "WEfficient" i nisur nga Westfleisch vitin e kaluar ka filluar të japë fryte. CFO Carsten Schruck raportoi në mbledhjen e përgjithshme të sotme në Münster se biznesi i kooperativës ishte përmirësuar në pesë muajt e parë të 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Lexo më shumë

evenord nuk do të zhvillohet në 2022

Evenord eG, organizator i panairit evenord, ka vendosur që këtë vit të mos e mbajë panairin e inovacionit për mishtore dhe gastronomi. Edicioni i 52-të i evenord nuk do të zhvillohet siç ishte planifikuar nga 8 deri më 9 tetor 2022 në sitin NürnbergMesse...

Lexo më shumë

Një vit pas zjarrit të madh në Adler

Më 26.05.2021 maj XNUMX, një zjarr i madh shkatërroi pjesë të fabrikës së duhanpirjes dhe sallamit në selinë e Adler-it në Bonndorf. Pas gati një viti, ambientet e rinovuara janë gati për banim. Një vend ideal alternativ u mor me qira për një vit në Freiburg aty pranë, ku prodhoheshin të gjithë gamën e salsiçeve dhe pjesë të produkteve të proshutës së papërpunuar. Filiali në Achern ishte në gjendje të thithte në masë të madhe prodhimin e proshutës së Black Forest përmes zgjerimit të kapacitetit...

Lexo më shumë

Planet për një etiketë shtetërore të blegtorisë

Iniciativa Tierwohl (ITW) komenton planet e paraqitura nga Ministria Federale e Ushqimit dhe Bujqësisë (BMEL) në një konferencë shtypi më 07.06.2022 qershor XNUMX për të krijuar një etiketë shtetërore të blegtorisë...

Lexo më shumë